7 způsobů, jak se natrvalo zbavit břišního tuku

7 způsobů, jak se natrvalo zbavit břišního tuku

Šedesát devět procent dospělých Američanů trpí nadváhou a více než 35 procent jich je obézních. Tento stav je nejen esteticky nelibý. Obezita zvyšuje vaše riziko několika onemocnění, včetně onemocnění srdce, mrtvice, diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku a rakoviny.

Bohužel asi 3,4 milionu dospělých zemře každý rok na nadváhu nebo obezitu. Globálně obezita nyní zabíjí zhruba stejný počet lidí jako tabák a více než války, terorismus a násilí. Téměř všichni lidé, kteří trpí nadváhou, již mají tzv. prediabetes a velké riziko onemocnění a smrti. Jen o tom neví.

Když začnete přibírat na váze, zejména pokud jde o smrtící břišní tuk, naruší to vaši biologickou rovnováhu, čímž se dostanete do nestabilní a nezdravé oblasti nemoci - která vás ve výsledku udělá ještě tlustší. Následuje začarovaný smrtící kruh, který pokračuje, dokud nepřevezmete kontrolu nad svojí hmotností.

Inzulín: Klíčový hráč u břišního tuku

K tuku na břiše přispívá několik hormonů, ale žádný z nich se nezdá být silnější než inzulín, váš hormon podporující ukládání tuku. Vysoká hladina inzulínu říká vašemu tělu, aby přibralo na váze kolem břicha, a vy se časem zakulatíte. Inzulín také podporuje zánět a oxidační stres, který má nespočet následných účinků.

Nakonec budete vůči inzulínu rezistentní, díky čemuž bude vaše tělo vytvářet břišní tuk a zoufale se bude snažit si udržet tu pneumatiku. Lidé, kteří mají nadváhu, také často trpí únavou po jídle, velkou chutí na cukr, výkyvy krevního tlaku nebo hypoglykémií, vysokou hladinou triglyceridů, nízkým HDL, nízkým sexuálním apetitem a problémy se srážlivostí krve.

Jednoduše řečeno, méně inzulinu znamená méně břišního tuku, protože inzulín způsobuje, že máte větší hlad a ukládáte břišní tuk. Nejlepší věc, kterou můžete udělat pro prevenci diabezity a všech souvisejících problémů, je zhubnout.

Nejlepší způsob, jak se zbavit břišního tuku

 

Vysoké hladiny inzulínu neexistují jen tak samy ve vakuu. Mají vliv na další hormony, jako je leptin, váš hormon sytosti. Když inzulín zablokuje leptin, vaše tělo si myslí, že hladoví i po Big Macu, hranolkách a velké limonádě. Divíte se občas, jak můžete mít pořád hlad i hned po velkém jídle? To je nárůst inzulínu a rezistence na leptin.

Za pobláznění vaší neurochemie a vašeho metabolismu je ze všech potravin nejvíce zodpovědný cukr, který vede k inzulínové rezistenci a všem jejím důsledkům.

Kalorie za kalorií, cukr se liší od ostatních kalorií, které pochází z bílkovin, tuku nebo neškrobnatých sacharidů, jako je listová zelenina. Cukr se pere se vším, čím běžně řídíte chuť k jídlu. Takže jíte víc a víc, čímž vedete svůj metabolismus k tomu, aby cukr přeměňoval na smrtící břišní tuk. Všichni jsme předávkovaní průměrným množstvím 22-30 lžiček cukru denně na osobu v Americe.

Fruktóza, nejvíce metabolicky škodící cukr, celou věc ještě zhoršuje. Míří přímo do vašich jater, kde začíná vytvářet tuk, což spouští silnější inzulínovou rezistenci a způsobuje chronicky zvýšené hladiny inzulínu, což vede k tomu, že vaše tělo ukládá vše, co jíte jako – tušíte správně – nebezpečný břišní tuk.

Také to vede k tučným játrům, což vytváří větší zánět. Chronický zánět způsobuje větší přibývání na váze a diabezitu. Vše, co způsobuje zánět, zhorší inzulínovou rezistenci.

Dalším problémem s fruktózou je to, že neposílá informační zpětnou vazbu do mozku se signálem, že do těla právě přišla dávka kalorií. Také nesnižuje ghrelin, hormon chuti k jídlu, který obvykle klesá, když jíte opravdové jídlo.

Jsme naprogramováni tak, abychom ukládali břišní tuk v reakci na cukr a díky tomu mohli přežít zimu, kdy není dostatek jídla. Geny hrají svoji roli, ale jejich podíl na masivní pandemii obezity a diabetu, které globálně čelíme, je jen malý. Vyhněte se přívalům inzulínu—a tím zastavte ukládaní břišního tuku a chutě.

Proč břišní tuk není vaší největší výzvou

Největší výzvou, které čelíte, když máte nadváhu nebo jste obézní, není obvod vašeho pasu nebo vaše hmotnost. Není to ani vaše břicho. Je to váš mozek. Změna toho, jak přemýšlíte o jídle, aby vaše mysl s vaším tělem spolupracovala a nepůsobila proti němu, je zásadní pro hubnutí a uzdravení.

Chcete-li se zbavit nějakých těch kil, musíte se nejdříve zbavit myšlenek, které vás drží zaseknuté v nekonečném cyklu diet s jo-jo efektem. Musíte se vzdát přesvědčení a myšlenek, které ohrožují váš cíl trvalého zhubnutí a skvělého zdraví. Pokud budete přemýšlet tak, jak jste vždycky přemýšleli, a budete věci dělat tak, jak jste je vždycky dělali, povede to vždy ke stejnému výsledku.

K břišnímu tuku přispívá mnoho faktorů, ale během desítek let svých zkušeností ve zdravotnictví jsem zjistil, že pokud se pacienti soustředí na těchto sedm strategií, normalizují svoji hladinu inzulínu, zbaví se toho tvrdohlavého břišního tuku a nakonec dosáhnou pevného zdraví.

  1. Jezte opravdové jídlo. Když jíme opravdové jídlo, které obsahuje mnoho živin, jsme spokojenější, jíme méně a zbavíme se břišního tuku. Odpovídající přísun vitamínů a minerálů vám pomůže spálit kalorie účinněji, pomůže regulovat chuť k jídlu, zmírňuje zánět, podporuje detoxikaci, podporuje trávení, reguluje stresové hormony a pomáhá vašim buňkám být citlivější na inzulín. Společně s velkým množstvím listové zeleniny přidejte do každého jídla bílkoviny, protože studie prokázaly, že se díky nim budete déle cítit sytí, takže více zhubnete.
  2. Řiďte svoji hladinu stresu. Chronický stres způsobuje scvrkávání mozku a růst břicha. Chronicky zvýšené hladiny vašeho stresového hormonu kortizolu způsobují zvýšenou hladinu cukru a cholesterolu v krvi, depresi, demenci a podporují hromadění břišního tuku, což tak často vidíme u pacientů s inzulinovou rezistencí nebo diabetem. Máte chuť na cukr a sacharidy a toužíte po nezdravých jídlech.
  3. Zaměřte se na citlivost na potraviny. Často toužíme přesně po těch potravinách, na které jsme alergičtí. Není snadné je přestat jíst, ale po dvou či třech dnech bez nich si obnovíte energetickou hladinu, uleví se vám od chutí a příznaků a začnete se zbavovat břišního tuku. Lepek a mléčné výrobky jsou dvě časté potraviny, které způsobují alergické reakce, ale i mnoho dalších může vytvářet překážky, kvůli nimž je téměř nemožné se zbavit břišního tuku.
  4. Dopřejte si 7– 8 hodin spánku. Nedostatek spánku podporuje chuť na cukr a sacharidy tím, že ovlivňuje vaše hormony, které mají vliv na chuť k jídlu. Jedna studie ukázala, že špatný spánek i během části noci by mohl přispívat k inzulínové rezistenci. Špatný spánek může mít také nepříznivý dopad na hormony regulující tuk, jako jsou leptin a ghrelin. Na spánek je třeba se připravit.
  5. Optimalizujte své hladiny živin: Berte vysoce kvalitní multivitamin, který obsahuje živiny vyvažující hladinu cukru v krvi. Optimalizujte omega-3 tuky. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro řízení funkce inzulínu. Optimalizujte vitamín D. Nízké hladiny tohoto zásadního vitamínu zhoršují řízení chuti k jídlu. Zvažte užívání přírodních doplňků pro omezení chutí. L-glutamin a PGX (super vláknina) patří mezi přírodní potravinové doplňky, které mohou pomoci omezit chutě.
  6. Dejte si pozor na alkohol. Sklenička červeného vína při jídle, studené pivo během horkého dne nebo panák tequily na párty patří mezi sladká potěšení života. Ale jako každodenní zvyk může alkohol napáchat více škod, než si uvědomujete, a to obzvláště tehdy, pokud trpíte diabezitou nebo máte potíže s hubnutím. Vezměme v úvahu toto: Pokud budete pít dvě skleničky vína denně, zkonzumujete za rok zhruba 72 000 kalorií navíc, což by mohlo znamenat 10 kg za rok navíc. A tyto tekuté kalorie vám jdou přímo do břicha. Na šest týdnů s tím přestaňte. A uvidíte, jak se budete cítit. A pak, pokud chcete, si můžete vychutnat jednu až tři skleničky vína nebo alkoholu týdně. ("Sklenička" je 150 ml vína, 45 ml lihovin nebo 355 ml piva.)
  7. Pravidelně cvičte. Kromě změny stravy je cvičení asi tím nejlepším lékem na diabezitu. Choďte pěšky alespoň 30 minut denně. Pro někoho může být nezbytné intenzivnější aerobní cvičení v délce 30-60 minut čtyřikrát až šestkrát týdně. Studie prokázaly, že intervalový trénink a silová rezistence mohou podpořit hubnutí.
Top