Jíte kvůli emocím, nebo kvůli hladu?

Jíte kvůli emocím, nebo kvůli hladu?

Jste emoční jedlík? Jezení ve spojení s emocemi může hrát ve vašem zdraví velkou roli – ať už vede k přibývání hmotnosti, onemocnění srdce, zvýšenému stresu nebo jiným problémům, spjatým s bludným kruhem nezdravého stravování.

Odpovíte-li na většinu z následujících otázek pozitivně, jste pravděpodobně emoční jedlík.

·         Jste-li ve stresu, sníte prakticky cokoliv a v jakémkoliv množství?

·         Jíte i přesto, že nemáte hlad, nebo jste dokonce najezení?

·         Jíte, abyste se cítili lépe?

·         Odměňujete se jídlem?

·         Jíte pravidelně tak, až jste opravdu nacpaní?

·         Pomáhá vám jídlo cítit se bezpečně?

·         Máte pocit, že jídlo je váš přítel?

·         Když jde o jídlo, nemáte sebekontrolu?

·         Plánujete své výlety

Jídlo nám může pomáhat, ale i škodit – ne nadarmo se říká „jste to, co jíte“.  Proto je důležité naučit se být vůči jídlu objektivní a schopní výběru na základě racionální úvahy. Není tak neobvyklé, že ti, jejichž vztah k jídlu je již za hranicí zdravého ocenění dobré chuti a kvalitní výživy, místo aby podřizovali jídlo svým potřebám, přizpůsobují nejednu oblast svého života jídlu. Nicméně, dojde-li na otázku stravování, odpovídají často vyhýbavě, vymlouvají se, nebo reagují podrážděně.

Naučit se novým návykům chce čas a praxi. Nemusíte se stát výživovými specialisty, ale dobré návyky v této oblasti zlepší to, jak se cítíte celkově. Správná hladina krevního cukru, více chuti do života (nejen na jídlo) a lepší zdravotní stav za to rozhodně stojí. Jak na to?

Krok 1: identifikujte problém, který je spouštěčem. 

Krok 2: naplánujte si, jak se co nejjednodušeji dostat k problému.

Krok: je váš plán proveditelný?

Krok 4: realizujte jej.

Krok 5: pokud váš přístup nefunguje, najděte novou cestu. 

Krok 6: pokuste se vést si deník změn vašeho životního stylu. Můžete tak lépe vyhodnotit, co funguje a co ne.  Uvidíte své pokroky i překroky.

Hodně lidí nemá dost času na to, připravit si doma zdravé jídlo, místo toho jdou a koupí si něco ve fast-foodu.  Velká limonáda, cheesburger a hranolky – je to rychlé a najíte se. Fakt, že se jedná o jídlo s vysokým obsahem tuku, sodíku a kalorie z něj doslova kapou – nad tím se zamyslí málokdo.

Jak se tomu jednoduše vyhnout?

Zkuste si dát místo hranolek salát – ideálně bez dressingu.

Nahraďte limonádu sodovkou, nebo neperlivou vodou.

Jezte v restauraci – ne za pochodu.

Jak můžete začít??

Na úvod zkuste malé změny – máte-li ve zvyku jíst hamburger s kolou a hranolky – dejte si ho pro změnu se salátem a dietní limonádou.

Druhý den si dejte to samé, ale nahraďte dietní kolu vodou.

Další den si dejte místo hamburgeru něco se zeleninou, salát a vodu.

K jídlu si pokaždé sedněte a v klidu se najezte.

Veďte si deník!

Fungovaly vaše první kroky? Pokud ne, zkuste to jinak…

Pište si poznámky o tom, co fungovalo, co nefungovalo a proč. 

Zeptejte se svého okolí, co si myslí o vašich stravovacích návycích a nemají-li tip, co byste mohli změnit, abyste byli zdravější. Pohled zvenčí často bývá podnětný a ukáže nám to, co sami nevidíme.

I kdyby váš deník měly představovat zápisky, psané na ubrousek, už jen to, že to napíšete, vás donutí k zamyšlení a vyšle signál o jídle do jiné části mozku.  Díky zamyšlení můžete lépe vyhodnotit pozitiva i negativa svých návyků.

Jednoduché kroky, které mohou být použity pokaždé, když v rozrušení sáhnete po jídle, namísto toho, abyste řešili to, co vás trápí. Krása tkví v jednoduchosti – zkuste se pokaždé zamyslet, jestli opravdu máte hlad, nebo se jen snažíte „zaplácnout“ nějaký problém.

Přistupte k tomu konstruktivně, zamyslete se a převezměte odpovědnost za své jednání.

Top