Neztloustnu, budu-li jíst hodně ovoce?

Neztloustnu, budu-li jíst hodně ovoce?

Ti, kdo se snaží zhubnout, se občas obávají NutriBlastu – má chutnat dobře, ale zároveň by neměl obsahovat ovoce, protože ovoce obsahuje hodně cukru, který následně ovlivňuje postavu. Co s tím? Ovoce si rozhodně na jídelníčku ponechejte -  může být úžasným přínosem pro zdraví i při dietě. Nejen, že je bohaté na obsah antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších fytosloučenin, ovoce také pomáhá zpomalovat stárnutí, nebo předcházet rozličným obtížím a onemocněním. Je také úžasně dobré! Nicméně, způsob, jakým ovoce konzumujete, může, ale také nemusí ovlivnit váš boj s váhou. Takže pojďme se hlouběji podívat na otázku, která nás zajímá: „Neztloustnu…?

Doporučujeme vám při přípravě NutriBlastu začít naplněním nádoby do poloviny listovou zeleninou a až poté přidávat ovoce, zeleninu, oříšky či některé ze superpotravin. Nicméně, často se můžeme setkat s odmítavým postojem vůči vyzkoušení čistě zelených NutriBlastů ze strachu, že to přece nemůže chutnat dobře (na rozdíl od lahodných celo-ovocných smoothies). Lidé mají přirozený sklon preferovat sladkou chuť, oproti hořké. Ale jak zmiňuje nejen David Wolfe: „Čím víc hořké, tím lepší.“ Nejen, že obsahují cenné živiny, ale také vyrovnávají hladinu cukru v krvi. Vyrovnaný krevní cukr je v první frontě boje proti záchvatům žravosti, které následně způsobují hormonální nerovnováhu a kolísání váhy. Zaručujeme vám, že budete překvapeni, jak jemná je chuť takovýchto smoothies, když se správně smíchají s ostatními sloučeninami.

Účastníci studie International Journal of Obesity z roku 2012 měli menší sklon k přejídání, když si před jídlem dali ovoce, nebo smoothie. Nevíme jak vy, ale většina lidí, má-li po snědení porce hlad, si dá jídlo navíc (tedy i kalorie), což často vede k přibírání.

Jaké mechanismy vstupují do hry a co s tím dělat?

1. Tekuté kalorie (čistý ovocný džus) vnímá náš mozek trochu jinak, než kalorie z běžných potravin.

Tělo reguluje pocit hladu skrze různé mechanismy. Lidé při hubnutí často zapomínají započítávat také džus a další nápoje, obsahující kalorie. Účastníci v již zmiňované studii si dávali o 400 kalorií více, když začínali oběd s ovocným džusem – oproti nim byla druhá skupina, která dostávala celé ovoce, tedy včetně obsažené vlákniny. Krása NutriBlastu spočívá v tom, že rozmixuje celé ovoce a to včetně slupek a zrníček. Nejedná se tedy o ovocný džus, nýbrž o jídlo. Vaše tělo nepřichází o přirozený zdroj vlákniny, která pomáhá zpomalovat vstřebávání karbohydrátů, což je přesně ten trik – pocit sytosti vašemu tělu vydrží mnohem déle.

2. Většina ovoce má vyšší obsah cukru a kalorií, než zelenina

Každý, kdo počítá kalorie, vám dosvědčí, že ovoce je obecně více kalorické, než zelenina. A jak říká stará rovnice více kalorií =  nepřítel štíhlé linie. Z toho důvodu se snažte dát do mixovací nádoby dostatek zeleniny, na ovoce tak zbyde méně místa.

3. Různé druhy ovoce mají odlišný vliv na hladinu cukru v krvi

Ano, dobrá zpráva je, že všechno ovoce není stejné J. Některé  druhy ovlivňují hladinu cukru v krvi více, než jiné. Milovníkům ovoce s obavou z vysokého obsahu cukru proto doporučujeme podívat se na glykemický index, který udává, jak rychle se po požití zvýší hladina glukózy (cukru v krvi). Náhlé zvýšení, následované neméně rychlým poklesem bývá příčinou kolísání energie, nálady i záchvatů žravosti v průběhu dne. Jednu chvíli jste natlakovaní energií a o chvilku později máte životní pocity hadru na podlahy.  

4. Namíchejte si to!

Používejte různé druhy zeleniny, oříšků a superpotravin, abyste ozvláštnili a nabili svůj NutriBlast. Nejen různorodost surovin, ale i dostatek vlákniny a správný poměr bílkovin a tuků vám může pomoci ve zpomalení trávicího procesu a nalezení cesty k vyvážené hladině krevního cukru.

Shrneme-li to –přidávání velkého množství ovoce do vaší současné diety může být kontraproduktivní, je-li vaším cílem hubnutí. V případě že do svého jídelníčku něco pouze přidáváte – tedy bez toho, abyste něco ubrali (něco tím nahradili) – opravdu budete přibírat, a to i jedná-li se o ovoce.

Abyste dokázali zdravě hubnout a zhubnout, je třeba dosáhnout vyvážené hladiny cukru v krvi. V opačném případě se může váš život zvrhnout v pravé peklo, plné záchvatovitého jezení, náladovosti a nedostatku energie – což se většinou projevuje v ty nejméně vhodné chvíle.  NutriBlast je jednou z cest, jak se do takového pekla nedostat.

Top