Strava při rakovině

Strava při rakovině

Vyvážená strava po diagnóze rakoviny a během léčby může přispět k uzdravení a zvládání vedlejších účinků. I když je každý člověk jiný, s různými diagnózami a různými léčbami, některá obecná doporučení by vám mohla pomoci, abyste se v této nelehké době cítili lépe.

Nevolnost: Nejprve požádejte svého ošetřujícího lékaře o přidání léků proti nevolnosti do vašeho léčebného plánu. Lze je užívat před léčbou, aby pomohly minimalizovat nevolnost. Zkuste sníst před léčbou lehké jídlo. Během dne pijte hodně tekutin. Mějte u sebe tvrdé bonbóny. Ve skutečnosti existují bonbóny proti nevolnosti, které se nyní prodávají ve většině zařízení. Nejsou drahé a opravdu pomáhají. Viz níže pro doporučení týkající se jídla.

Únava: Jezte malé porce po celý den, a pokud je to možné, začleňte NutriBlast. Fyzická aktivita také pomáhá minimalizovat únavu. Chůze je úžasná!

Zácpa: Kromě změkčovadel stolice vám může s tímto vedlejším účinkem pomoci konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Mějte, prosím, na paměti, že některé léčebné programy mají omezení týkající se ovoce a zeleniny, takže SE PORAĎTE S LÉKAŘEM ohledně toho, kterým potravinám byste se měli vyhnout. Během chemoterapie se také obvykle NEDOPORUČUJE čerstvé ovoce a zelenina z důvodů obav kvůli kontaminaci. Doporučuje se čerstvé nebo konzervované ovoce či zelenina.

Průjem: Pokud se objeví průjem, ujistěte se, že pijete hodně tekutin. Vyhněte se tučným jídlům, alkoholu a kofeinu. Jezte jídla s vysokým obsahem bílkovin a kalorií.

Sucho v ústech: V tomto případě pomáhají žvýkačky a tvrdé bonbóny. Cucejte kostky ledu a vyhněte se pikantním a sladkým pokrmům.

Nízký počet bílých krvinek: Vyhněte se nevařenému jídlu, čerstvé zelenině a ovoci, restauracím rychlého občerstvení, salátům a bufetům. Vyhněte se veřejným místům a čerstvým květinám.

Recepty pro NutriBullet: Najděte si, prosím, na těchto stránkách nějaké recepty na minimalizaci těchto vedlejších účinků se svým mixérem NutriBullet. Pokud se chystáte použít čerstvé produkty, ujistěte se, prosím, že jste je pořádně vydrhli. Opět zde platí, že byste se nejprve měli poradit se svým lékařem. Ten by měl mít seznam potravin, kterým byste se měli během léčby rakoviny vyhnout, a těch, které vám pomohou s výše uvedenými a jinými vedlejšími účinky.

Top